Waarmee kunnen wij je van dienst zijn?
Wie zoekt die vindt.
Wie zoekt die vindt.
Het monument der gesneuvelden aan de Graanmarkt in Tongeren dateert van 1926, 100 jaar dus. We lopen er meestal achteloos aan voorbij. Het werd ontworpen door Pieter Braecke (1858-1938). Het model in plaaster, de drie kinderen in de top van het monument, staat op ware grootte onder de binnentrap van het stadhuis. Op zondag 29 augustus 1926 werd monument het op de Tongerse Graanmarkt ingehuldigd. Speciaal voor de gelegenheid waren koning Albert en koningin Elisabeth met de trein naar Tongeren afgereisd. Ze werden aan het mooie oude station opgewacht door burgemeester Georges Meyers, die hen begeleidde tot op de markt.
Enkele keren per jaar worden er bloemen neergelegd en er klinkt de Brabançonne als eerbetoon aan de gesneuvelden.
In de lezing wordt dieper ingegaan op de gesneuvelde Tongenaren tijdens de Eerste Wereldoorlog. Wie kwam waar en wanneer om het leven?
Hoe kwam dit oorlogsmonument tot stand? Wie was de kunstenaar Pieter Braecke? We overlopen een rijke en boeiende creatieve carrière van een beeldhouwer die regelmatig samenwerkte met Victor Horta.
Deze lezing is in samenwerking met het Koninklijk Limburgs Geschied-en Oudheidkundig Genootschap.
De toegang is gratis