Menu
Sluit zoekveld

Waarmee kunnen wij je van dienst zijn?

Wie zoekt die vindt.

Over Literair matinee Kunst voor Das Reich

Literair matinee Kunst voor Das Reich

In het kader van de wf project-"Herdenking 80 jaar einde van WOII“, organiseert de afdeling WF-Gent een lezing: Kunst voor das Reich door Standaard- journalist Geert Sels.

Hij ging op zoek langs welke trafieken belangrijke schilderijen van Memling, Van der Weyden, Jordaens en Cranach ons land verlieten. Hij legt de puzzelstukken bij mekaar die hij aantrof in de archieven van Parijs, Den Haag, Koblenz en Brussel. Aan de hand van beeldmateriaal en archiefdocumenten toont hij hoe privéverzamelaars, kunsthandelaars en grote veilinghuizen meegingen in het nazi-programma.

Na de oorlog keerden sommige schilderijen terug naar ons land. De meeste vooraanstaande Belgische musea hebben kunstwerken die ooit in nazi-Duitsland waren. Tal van belangrijke schilderijen waar we bewonderend naar kijken, hebben een donkere historiek, en zaten in de collecties van Hitler en Göring. Hun herkomst is onopgehelderd.

De publicatie van ‘Kunst voor das Reich’ leidde tot parlementaire vragen. Naar aanleiding daarvan kondigde de Vlaamse minister van Cultuur aan dat hij geld zou vrijmaken om de herkomst van deze werken uit te klaren. Na het boek kregen enkele Belgische musea een claim om schilderijen terug te vragen. Over welke schilderijen gaat het? En waarom worden ze teruggevraagd?

Geert Sels (1965) is een Belgische journalist, schrijver, germanist en theaterwetenschapper die als cultuurjournalist werkt voor De Standaard.[1]

Sels studeerde Germaanse filologie, Theaterwetenschap en Kunst- en Cultuurbeleid aan de KU Leuven.

Nadat hij als journalist had gewerkt voor de Vlaamse omroep VRT en dagblad De Morgen werd hij in 1996 redacteur bij De Standaard. Daar schreef hij als cultuurredacteur over theater, later vooral over architectuur, cultuurbeleid, kunstvervalsing en roofkunst. Daarnaast is hij als onderzoeker verbonden aan CegeSoma

Sluit Mijn Willemsfonds